Мікродобрива і їх вплив на здоров'я рослин

Щоб стати сильною, набрати вегетативну масу, мати добре розвинену кореневу систему, сформувати плоди та забезпечити землеробів якісним врожаєм, рослині потрібно зробити колосальну роботу, яку неозброєним оком не побачиш. Велику роль у цих процесах грають мікроелементи. Аби забезпечення цих процесів, радять використовувати сучасні мікродобрива.
Мікродобрива – коротке знайомство: які є види та популярні форми
Щоб стати сильною, набрати вегетативну масу, мати добре розвинену кореневу систему, сформувати плоди та забезпечити землеробів якісним врожаєм, рослині потрібно зробити колосальну роботу, яку неозброєним оком не побачиш. Велику роль у цих процесах грають мікроелементи. Аби забезпечення цих процесів, радять використовувати сучасні мікродобрива.
Мікродобрива – це комплексні хімічні сполуки, що містять речовини, необхідні для повноцінного зростання й розвитку рослин, які знаходяться в доступній для них формі. Їхнє значення в житті культур величезне: своєчасне та збалансоване застосування мікродобрив дозволяє збільшити врожайність на 10–20%.
Мікродобрива, залежно від форми їх виробництва та способу впливу на рослини, розрізняють за видами. До того ж вони відрізняються нормами витрат, технологією внесення, а також особливостями застосування.
Першу групу складають солі неорганічних кислот. Фінансово вони є найбільш доступними, проте ці мікродобрива малорозчинні. Їх доцільно застосовувати лише на грунтах з кислою та слабокислою реакцією рН.
Солі гумінових кислот утворюють другу групу. Їх ступінь розчинності набагато вищий, але кількість мікроелементів, у таких солях незначна, і навіть кілько разове застосування за сезон не забезпечує повної потреби культур в них ,але захищають рослини від токсинів і важких металів, плюс допомагають розвиватися ґрунтовому мікробіоту.
Третя група – комплексні мікродобрива. Вони мають вигляд капсул з слаборозчинними властивостями, тому здатні підживлювати рослини потрібними елементами впродовж тривалого часу.
Четверта група - хелатні добрива або органічний хелатний комплекс (сполуки органічних речовин з іонами металу саме в такій формі, в якій вони знаходяться в усіх живих організмах).
Застосування хелатів сприяє збільшенню адаптивного потенціалу рослин, що проявляється в підвищенні врожайності, покращенні якості продукції, стійкості культур до впливу несприятливих факторів.
Мікродобрива також класифікують за основним компонентом, що входить до їх складу. Розрізняють борні, мідні, цинкові, молібденові, кобальтові, марганцеві, ванадієвмісні, йодовмісні та інші добрива. Популярні вважаються полімікродобрива, у складі, яких знаходяться два й більше мікроелементи. Їх використання забезпечує різнобічний вплив на рослини.
Роль мікроелементів у фізіології рослин
Всі, вони, відіграють важливу функцію в процесі вегетації рослини, а саме, впливають:
- на процес фотосинтезу;
- на показники цукристості;
- на стійкість до морозів та посухостійкість;
- на синтез білків;
- синтез вітамінів;
- активація ферментів;
- біологічна фіксація;
- зменшення нітратів;
- дихання;
- розвиток бульбочкових бактерій;
- на стійкість до хвороб та шкідників;
- на розмір та якість врожаю.
Ознаки дефіциту та надлишку мікроелементів у рослин.
Існують методи,щоб визначити, чи є дефіцит або надлишок того чи іншого елемента – це провести аналіз ґрунту, або рослин з поля. А другий метод – визначення дефіциту чи надлишоку при візуальному огляді рослин за такими ознаками:
Залізо Fe
Дефіцит заліза в рослинах призводить до уповільнення виробництва ауксинів, що є важливими ростовими речовинами, і викликає зміну кольору листків зі світло-жовтого на майже білий (хлороз рослин). Зазвичай, ця проблема більш виражена на карбонатних ґрунтах з великим вмістом засвоюваних фосфатів, тоді як для дерново-підзолистих ґрунтів характерний перевищений вміст заліза.
Добрива:
Хелат заліза Helatin
Хелат заліза Долина
Феррілен хелат заліза
Надлишок заліза в рослині може спричинити обсипання листя. Цікаво, що при цьому листя зазвичай не міняє свого кольору, а відразу гине. Зовнішнім проявом надлишку заліза є значне зменшення кількості квітів, пригнічення росту нових пагонів та в'ялість рослини.
Бор В – важливий для розмноження рослин (запилення), формування нових тканин та живлення. Рослини його поглинають весь період вегетації, а особливо бор потрібен для розвитку молодих коренів. Разом з іншими елементами, він формує стійкість рослини до хвороб та стресових ситуацій.
Дефіцит бору відмирання точок росту пагонів і коренів. Закручування, хлороз (починаючи з центру)молодих листків. Погано розпускаються бутони,обпадають квіти. Деформації,тріщини,опробування плодів; Приклад – сухі пагони дерев так звані «відьміни мітли» внаслідок проростання сплячих бруньок.
Добрива:
Хелат бору Долина - чудовий корелятор дефіциту борного живлення. Універсальний продукт, який використовується, для великого переліку культур. Більшість культур обробляють хелатом бору позакореневим способом двічі за вегетацію.
Борні (в тому числі хелатні) - основні представники цієї групи: бура і Борна кислота що містять 11 % і 40 % бору, відповідно. Їх використовують для передпосівної обробки насіння шляхом замочування.
Надлишок – оскільки бор найбільше накопичується в листках, то відповідно, якщо його забагато - це одразу видно по листку. Таке листя жовтіє плямами, деформується.
Марганець Mn – відповідає за процеси росту, фотосинтез, плодоношення. Покращує стійкість рослин до несприятливих погодних умов.
Дефіцит - марганець, як і залізо, вже є у ґрунті, але в ґрунтах з підвищеною кислотністю, доступного марганцю вкрай мало. Візуально рослини з нестачею марганцю стають блідозелені, на листках з'являються дрібні плями жовтого чи коричневого кольору, а потім листя відмирає.
Добрива:
Застосування добрива з марганцем актуальне на піщаних, чорноземних і торф’яних ґрунтах . Промисловістю випускаються різні марганцеві підживки - сульфат марганцю, відмінності між якими полягають, в основному, в дозуванні головного компонента.
Хелат марганцю - це спеціальне добриво для усунення дефіцити марганцю у рослин. Використовується для всіх видів культур і застосовується на всіх видах грунтів. У більшості випадків позакореневе застосування.
Надлишок – якщо ґрунт перенасичений марганцем, тоді виникають проблеми із поглинанням заліза. Такі рослини візуально мають скручені листки, спостерігається хлороз. Надлишок частіше зустрічається на кислих грунтах.
Мідь Cu – впливає на процеси біосинтезу, фотосинтезу та приймає участь у формуванні ДНК, РНК.
Нестача міді виражається - легкий хлороз листків,але їх жилки залишаються зеленими; Засихання і передчасне обпадання листків(бобові); синьо-зелене забарвлення листків і їх закручення (томати).
Добрива:
Хелат міді добре справляється з дефіцитом міді. Універсальний препарат, який використовується для великого переліку культур. Більшість культур обробляють хелатом міді позакореневим способом двічі за вегетацію.
Надлишок – мідь у надлишку має токсичний вплив на рослини, також перенасичення міддю спричиняє дефіцит заліза. Ріст уповільнюється, а листки вкриваються знизу бурими плямами.
Кобальт Со – цей мікроелемент є складовим вітаміну В12 і позитивно впливає на формування бульбочкових бактерій в бобових культур.
Дефіцит. Зовнішні ознаки нестачі кобальту подібні до азотного голодування. При дефіциті кобальту в рослинах розвивається хлороз. Поганий ріст та розвиток рослин може бути частково виправлений внесенням азотних добрив.
Добрива:
Кобальтові мікродобрива – це, передусім, сірчанокислий і хлористий кобальт. І тим, і іншим обробляють землю або здійснюють позакореневе підживлення.
Хелат кобальту. Бездоганне кобальтовмісне мікродобриво. Застосовується для кореневих і позакореневих підживлень всіх с/г і декоративних рослин. Використання актуально на дерново-підзолистих лісових, чорноземних і карбонатних ґрунтах. Працюючи з цими добривам, не варто забувати про правила безпеки. При розпилюванні розчину необхідно використовувати рукавиці, окуляри і пов’язку з марлі. При контакті зі шкірою негайно промити ділянку водою.
Надлишок – побіління країв листків та зрештою їх відмирання.
Цинк Zn – впливає на окислювально-відновні процеси розвитку рослин, відповідає за синтез гормону росту, збільшує кількість аскорбінової кислоти, бере участь в поділі клітин.
Дефіцит цинку - за нестачі цинку, бруньки плодових рослин розпускаються слабо. Притоманною ознакою нестачі цинку є утворення навесні розеток дрібного скрученого листя(дрібнолистковість). Листя дуже вузькі, з хвилястими краями і хлорозними плямами посередині пластини, краї у вигляді вузької кайми можуть залишатися темно-зеленими , пагони і гілки ламкі.
Добрива:
Цинкові мікродобрива знаходять застосування на карбонатних ґрунтах. Головний представник добрив цієї групи – цинк сірчанокислий, що містить 24 % Zn.
Колофермін цинку або Брексил цинк ефективно усуває дефіцит, стимулює коренеутворення, сприяє засвоєнню калію і магнію. Його використовують для культур двома способами: в якості позакореневого підживлення один-два рази за вегетацію з проміжком близько двох тижнів або для кореневого підживлення також 1-2 рази з аналогічним інтервалом.
Надлишок – якщо ґрунт перенасичений цинком, це спричиняє деформацію структури листків, зокрема, таке листя знизу покривається білими водяними плямами, а зверху вкривається горбиками-пухирцями. Зрештою, такі листки потім відмирають та опадають.
Молібден Mo – важливий компонент у ферментативних процесах, прискорює синтез білків та амінокислот. Він має захисний вплив на рослини проти токсичної дії алюмінію.
Про дефіцит молібдену, свідчать ознаки подібні до азотного голодування. Спочатку проявляються блідо-зелені плями між жилками листка,листки світло - зеленого кольору потім вони буріють і відмирають. Затримка у цвітінні, у разі великої нестачі молібдену точка росту відмирає.
Добрива:
Молібденові мікродобрива добре показують себе на лісових і підзолистих ґрунтах, вилужених чорноземах (там, де нейтральна реакція середовища). Різновиди молібденових добрив: порошок, який містить 15-17% Mo. Ним обробляють насіння і бульби. Може використовуватися як сам порошок, так і вода, в якій він розчинений;
Молібденовокислий амоній, що містить більше половини молібдену. Його закладають в землю перед посівом згідно нормам і використовують для позакореневого підживлення;
Хелат молібдену використовується для позакореневого живлення та для обробки насіння рослин, які мають потребу до молібдену.
Молібденовий суперфосфат простий і подвійний з кількістю зазначеного елемента до 0,2 %. Розсипається в міжряддях або в рядках під час посіву. Норми внесення згідно інструкції на пакуванні.
Надлишок – через надмірне живлення молібденом може погано засвоюватися мідь. І загалом надлишок цього мікроелементу знижує врожайність. Візуально перенасичення молібденом видно на листках зі світлими плямами. Іншими словами, правильне і своєчасне застосування мікродобрив, що містять необхідні рослинам мікроелементи, дозволить запобігти згаданим вище негативам або ж позбутися їх.
Коли і як вносити добрива
Фахівці наполегливо рекомендують:
- Уважно ставитися до внесення норм мікродобрив, адже в їх складі можуть бути важкі метали та інші компоненти, що вимагають контролю, щоб не нашкодити рослинам;
- Враховувати типу грунта та Ph грунта (подивитись)
- Враховувати характеристику добрив, ступінь розчинності;
- Дотримуватися рекомендацій, щодо термінів використання для кожної сільськогосподарської культури.
Найчастіше мікродобрива вносять позакореневим способом з дотриманням інструкцій. Найбільша потреба у рослин в мікроелементах спостерігається навесні.
У наш час вже існує спеціальна система внесення добавок, що враховує характеристики ґрунту та агрохімічні умови, біологічну специфіку культур, види і форми мікродобрив. До слова, у багатьох країнах з розвиненим сільським господарством особливу увагу спрямовують на позакореневе підживлення мікродобривами, закономірно вважаючи цей метод найоптимальнішим.
Тому, актуальність використання мікродобрив сьогодні не підлягає сумніву. Суворе дотримання дозувань і врахування описаних вище факторів допоможуть вам благотворно вплинути на ґрунт і рослини, досягти бажаної родючості в прийдешньому сезоні та навіть в деяких випадках попрацювати на перспективу. Використовуйте мікродобрива з розумом, а якщо знадобиться консультація, наші фахівці допоможуть у виборі потрібних добрив.