Одним із захворювань газонних трав середньої або й підвищеної тяжкості є фузаріоз. Це – грибкова хвороба, яка вражає практично всі частини культурних рослин: і наземні, і підземні. Гриби роду Fusarium частіше за все спочатку викликають кореневі гнилі, а згодом поступово «піднімаються» вище. Небезпека патогена криється в тому, що він вражає не лише газонні травосуміші – якщо гриб потрапив на присадибну ділянку, фрагментарними обробками якихось окремих зон обійтися не вийде.
Також варто знати, що є й інша хвороба, з якою помилково можна сплутати фузаріоз, – вертицильоз. Обидва захворювання вражають судини рослин, проте спричиняють їх різні гриби. Розрізнити ці рослинні недуги візуально складно, але для новачків надамо підказку: якщо вертицильоз «оселяється» одразу в наземних частинах культур, викликаючи їх всихання, то симптоми фузаріозу спочатку проявляються саме в області кореневої системи. Крім того, гриб роду Verticillium таки частіше вражає крупномірні рослини - дерева та чагарники. Для газонних трав його поява швидше виключення, ніж правило.
Як зрозуміти, що газон страждає саме від фузаріозу? - Основні симптоми
Коли фузаріоз перебуває у тій стадії, що потребує негайного втручання, його розпізнати нескладно: на зеленому покрові разюче помітні локальні плями, які мають здебільшого рожевий або біло-рожевуватий наліт.
Але перші ознаки помітні значно раніше, і якщо їх не проігнорувати, вилікувати галявину буде набагато легше:
- На рослинах з’являються білі плями, які візуально схожі на сніжний наліт, або плісняву (діаметр подібних підбілених ділянок - від 2 до 3 см);
- З часом вражені зони з’єднуються між собою, і після такого зрощення ділянки зі світлим нальотом охоплюють площі близько 0,5 м. кв.;
- Коли завершується процес висихання, заражені острівці набувають жовтого, а згодом і рожевого кольору. Це й відрізняє фузаріоз від схожої за початковими проявами хвороби газону - снігової плісняви.
Потрібно розуміти, що захворювання не з’являється нізвідки. В усіх випадках йому передують різні фактори. Їх може бути кілька чи більше, але навіть один несприятливий чинник стає причиною появи та розвитку гриба.
Серед факторів, що провокують хворобу, слід назвати такі:
- Недбале дренування, відсутність аерації;
- Затяжні періоди сирої погоди (в основному навесні та восени);
- Велика кількість снігу взимку - танення заметів призводить до тривалого перезволоження;
- Тривалі періоди відлиги;
- Глинисті грунти, які є заважкими для повноцінного розвитку газонної трави;
- Неуважність садівників - нерідко фузаріоз переноситься з інших ділянок за допомогою погано продезинфікованого інвентарю.
Окремо слід наголосити на такому факторі, як низький опір самих рослин до збудника фузаріозу. Постійна нестача поживних речовин, окремих мікроелементів негативно відображається на природному імунітеті, тому гриб безперешкодно оселяється на траві.
Найбільш популярні заходи з лікування фузаріозу газону
Фузаріоз - це захворювання, яке вимагає комплексного підходу до вирішення проблеми. На жаль, обмежитися якимось одним заходом не вийде. Навіть якщо ви отримаєте швидкий видимий результат, він буде тимчасовим.
Щоб позбутися не лише симптомів, але й самого збудника, необхідно здійснювати обробки фунгіцидами в кілька етапів:
- Кореневе внесення. Для цього рекомендуємо використовувати фунгіциди Фундазол, Максим.
- Обприскування зеленої маси. Здійснюється паралельно з кореневою обробкою. Найкращі фунгіциди для внесення по листу - Амістар Голд, Квадріс, Світч. Після хіміотерапії газон потребуватиме уваги: траві потрібно максимально забезпечити доступ повітря та світла, вичесати проблемні зони, внести добрива з мінімальним вмістом азоту тощо.
Поради від фахівців
До робочого розчину радимо додавати такі препарати, як Мегафол (можна замінити засобом Кендал) та Плантафол. Таким чином, бакова суміш не лише знищуватиме патоген фузаріозу, але й допоможе траві подолати стрес та швидко відновитися. Крім того, додаткові компоненти дають рослинам якісне, але не надмірне підживлення. Тож, газон забуяє зеленню значно раніше, ніж ви сподівалися.
Пам’ятайте! Одноразового внесення фунгіциду для абсолютного подолання інфекції фузаріозу недостатньо. Обробок має бути як мінімум 2-3 за період вегетативного сезону. Найкращий інтервал між етапами внесення фунгіцидів - від 7 до 14 днів.
Найбільший ефект хімічна обробка дає у спекотну погоду, після перезволоження. Саме в такі періоди гриб активізується, оскільки сире середовище та висока температура повітря є оптимальними передумовами для його життєдіяльності.
Також наголосимо, що фузаріоз прогресує значно швидше за умови підвищеної кислотності. Тому, після реанімації за допомогою того самого Мегафолу чи з використанням Реаніматора для газону, краще розсипати на поверхні доломітове борошно або препарати з ним у складі. Вапнування допоможе збалансувати рівень рН, що стане додатковим захистом від грибкових інфекцій загалом та гриба Fusarium зокрема.