Що робити зі снігом на подвір'ї
Кожен власник приватного будинку знає, що білий, чистий, пухкий, м'який незайманий сніг - це дуже красиво! А ще це весело, тому що можна пограти в сніжки, зліпити сніговика, влаштувати активності із домашніми улюбленцями! Відомо, що сніг з доріжок викидають під дерева, кущі, в клумби, на газон. Він утеплює рослини і захищає від пронизливого вітру. Сніг корисний для рослин, при умові, якщо він пухкий і легкий! За рахунок своєї структури, в пухкому снігу багато повітря, яке в середині кучугурів підтримує однакову температуру і таким чином захищає бруньки рослин від перемерзання. Відразу після снігопаду пухнасті кучугури сприятливі для рослин, але після відлиги вони несуть небезпеку. Підтаюючий сніг ущільнюється, повітряні порожнини зменшуються. Це помітно навіть візуально: кучугури осідають, перетворюються на суцільну масу. З настанням морозів сніг, що підтанув, знову замерзає, але його структура вже повністю змінюється. Декілька таких циклів - і м'який захисний шар перетворюється на монолітний кожух. Крім того, підмерзлий сніг дуже слизький, а слизькі доріжки і зледенілі сходи - це дуже небезпечно! Як вирішити проблему?
По - перше, утилізувати сніг з користю можна не тільки, скидаючи його під дерева, кущі і на клумби. Мало хто знає, що снігом дуже корисно засипати компостні ями! Адже, сама по собі компостна яма тепла, бо там йде процес розкладання харчових та рослинних залишків. Рідина від таяння снігу пришвидчить реакцію і навесні ви отримаєте якісний гумус. То ж чим більше снігу на компостній ямі, тим швидше процес розкладання! А це означає, що важкий зледенілий, брудний, злежаний сніг можна перекласти на компостну яму!
По - друге, для того, щоб захистити рослини від крижаних важких кучугур, перед снігопадом прикрийте їх сосновим лапніком, укладаючи його шалашем, тоді всю вагу підтаючого кучугура прийме на себе лапнік, а не гілки культурної рослини.
Є декілька дієвих способів прискорити танення зледенілого снігу. Розкажемо про переваги і недоліки кожного:
- Зола - чудовий, екологічний, корисний і найдешевший спосіб пришвидшити танення зледенілого снігу. Водночас, зола збагатить грунт навесні. Єдине, що треба зауважити - не посипайте доріжки золою, тому що весь бруд занесете в дім!
- Кавова гуща - теж чудовий спосіб пришвидшити танення снігу. Кавою посипайте кучугури на рослинах, що люблять підкислений ґрунт. Якщо маєте кавомашину, цей спосіб не буде для вас обтяжливим.
- Пісок крупної фракції можна сипати на кучугури, які лежать на квітниках, газоні, на ягідних культурах.
- А от для мощених доріжок, сходів, ганків рекомендуємо найкращий варіант боротьби з обледенінням: розвести будь- який антисептик з водою 1:5, додати 2-3 ст. ложки екологічного миючого засобу і з пульверізатора обробити заледенілі прохідні ділянки. Так, можливо, це трохи затратно, але по-перше, дія майже миттєва, по-друге, не шкодить взуттю, по-третє, в будинок нічого не несеться!
Талий сніг – це цінна волога, яка наситить ґрунт навесні. Але, як завжди, все залежить від регіону та місця. На сонячних, сухих та високих місцях снігові запаси будуть дуже корисними, отже, там треба його накидувати більше і як можна частіше. А на крутих схилах потоки талої води можуть забрати родючий шар, тому треба не допускати швидкого таяння сніжного покрову. У низинах та погано дренованих місцях інтенсивне танення створить небезпеку підтоплення, тому заздалегідь продумайте систему дренажу і відводу талої води.
Порада: враховуйте особливості рель'єфу та весняне танення снігу при посадці рослин! Наприклад, ваші проліски можуть потішити вас вже на прикінці лютого, якщо їх посадити на самому сонячному і сухому місці, а можуть здивувати цвітінням в травні, якщо посадити їх на найпівнічнішій ділянці саду, де сніг лежить найдовше!
Цінність снігу в тому, що при весняному таненні, він стає чудовим провідником поживних речовин для рослин! Важливо для садівника не пропустити цей унікальний момент! В цей час, просто по снігу розкидують добрива для газону, нітроаммофоску для ягідних і плодових культур, мочевину для дерев. По талому снігу можна розсипати вапно для клематисів, гранульовану сірку для лохини, рододендронів, гортензій.
Отже, сніг це цінний ресурс на вашому подвір'ї і в поєднанні з вашою працею принесе багато користі для вашого саду!