Ситуація, коли газонна трава раптово й неочікувано змінює колір, не є рідкістю. І дачники вже навчилися розуміти: коли смарагдовий колір галявини доповнюється вкрапленнями інших забарвлень - однозначно з’явився один з патогенів, що в подальшому може знищити зелений покров.
Найбільше газонним травам шкодять грибкові захворювання. І одним найбільш поширених, а іноді і особливо небезпечних, безумовно, є іржа. Що це за хвороба і як з нею боротися, розглянемо в даній статті.
Що таке іржа та в чому її небезпека? Коротко про виявлення захворювання
Іржа - хвороба, яка є небезпечною не лише для газону. Проблема актуалізується в рази тому, що грибкова інфекція не локалізується на одному визначеному місці. З’явившись на декоративній галявині, вона досить швидко розповсюджується й на інші ділянки, вражаючи абсолютно все на своєму шляху: декоративні та плодові культури, овочі, квіти тощо.
Приведемо до уваги читачів короткий дайджест для розуміння проблематики:
- Іржа має кілька проявів. Найчастіше на газонах можна спостерігати буру іржу, яка найчастіше вражає злакові. Вона провокує специфічні руді нарости, що нагадують здуття листових пластин та з’являються здебільшого на траві під назвою руставиця, найчастіше - навесні, після зимівлі. Згодом гриб розповсюджується і на інші види газонних трав.
- Патоген зимує не лише на окремих рослинах - сприятливим середовищем для нього є загиблі травинки і навіть грунти. Спори, що перезимували, дуже швидко заражають великі площі, і вже на початку сезону замість привабливої зелені господарі отримують мало привабливі ділянки, що потребують реанімації.
- Оптимальна температура для розвитку іржі - від 10 до 15 градусів вище нуля. Таким чином, вже у квітні нарости на листках злакових стають візуально помітними. Апогей розвитку бурої іржі припадає на період, коли середньодобова температура сягає 20-25 градусів тепла.
- З моменту зараження іржею до появи її видимих проявів проходить не більше 25 діб. Короткий інкубаційний період хвороби значно ускладнює боротьбу з нею.
- Якщо не діагностувати іржу вчасно, до рудих наростів на листі додадуться чорні. При цьому темні вкраплення вкривають не лише живі злаки - кожна відмерла травинка стає осередком життя гриба. Таким чином, уже наприкінці літа замість смарагдової галявини можна спостерігати зчорнілі, дуже пошкоджені ділянки. Це означає, що гриб перейшов у наступну стадію розвитку і готується до зимівлі.
Потрібно знати! Окрім бурої іржі, на території України дуже часто прогресує іржа лінійна - вона з’являється на кущах глоду. Проте, якщо не боротися з патогеном, гриб швидко міняє основного господаря, вражаючи, у тому числі, і газонні трави. Хворобу розпізнають за наявністю точних насичено-жовтих ліній вздовж стебла чи прожилок листів рослин. Якщо уважно придивитися, можна помітити, що ці лінії утворені з великої кількості яскравих точок. Хоч таку іржу і вважають менш небезпечною, аніж бура, ігнорувати її також не можна.
Чому з’являється іржа на газоні: перелік факторів, що призводять до зараження
На жаль, грибкова інфекція не чекає однієї-єдиної причини, щоб “зайти” на газон. Розглянемо фактори, які так чи інакше роблять засіяні травосумішами куточки відпочинку вразливими до хвороби:
- Дефіцит азоту;
- Надмірне зволоження;
- Погана вентиляція грунту;
- Недостатня кількість світла;
- Наявність побутового сміття, неприбране бадилля, галузки та дрова на території газону;
- Великі проміжки часу між стрижками.
Зазначимо, що іржу на газони нерідко приносять і самі господарі, висаджуючи в межах засіяної травами галявини нові рослини. Нові мешканці газону (хвойні культури, барбарис, глід тощо) у таких випадках відіграють роль проміжних господарів патогена. Рано чи пізно гриб спуститься з їх гілок і розпочне шкодити зеленому покрову.
Боротьба з іржею газону: топ-10 методів для початківців та досвідчених дачників
Одразу скажемо: впадати в розпач після діагностування іржі абсолютно не варто. Іржа дуже добре піддається лікуванню, якщо відповідально підійти до цього питання. Попри те, що грибковий патоген вважається досить небезпечним, у переважній більшості випадків, виявлених на території України, він має суто декоративний характер. Звісно, якщо не ігнорувати його прояви і вчасно здійснювати лікувальні заходи.
Перелік способів, що допоможуть позбутися іржі
- Стимулювання росту газонної трави. Для цього необхідно періодично вносити мінеральні добрива та стимулятори. Трава, що росте швидко, відповідно, і скошується частіше. А це означає, що у інфекції залишається менше шансів на розвиток та розповсюдження. У ролі стимулятора може виступати карбамід (підходить і для кореневого живлення, і для внесення по листу) або стимулятор YaraVita.
- Заходи з аерації. Особливо періодичних проколювань дерну потребують газони “у віці” або ті, які з тих чи інших причин були позбавлені догляду впродовж тривалого часу. Перед тим, як взятися до аерації, траву потрібно ретельно прочесати. Скарифікатор або звичайні граблі допоможуть позбутися решток скошеної зелені. Після аерації у товщу грунту буде краще потрапляти повітря, рослини отримають полегшений доступ до азоту та без перешкод його поглинатимуть.
- Обробка фунгіцидами. Станом на сьогодні цей метод вважається превентивним і, на жаль, не надто дієвим. Спеціалісти стверджують: іржа є захворюванням, яке швидко “пристосовується” до хімікатів, і після кожної наступної обробки фунгіциди стають менш ефективними. Проте, одночасно хімічна обробка є й найпростішим способом тимчасово позбутися гриба. Щоб агрохімікати не втрачали ефективність, їх можна періодично змінювати. Для знищення іржі підходять препарати, що містять у складі трифлоксистробін, пропіконазол чи азоксистробін. Якщо ви шукаєте готове рішення, спробуйте фунгіциди Фалькон, Магнікур Сенсейшен, Магнікур Стар, Скор. Для більшої впевненості у позитивному результаті обробки додайте у робочий розчин мінеральне добриво Plantafol 10-54-10 та стимулятор росту Мегафол (обов’язково дотримуйтесь дозування, рекомендованого виробником).
Важливо! Здійснюючи фунгіцидну обробку, не обмежуйтесь виключно периметром газону. Обов’язково “захватіть” рослини-сусіди: плодові та ягідні дерева, декоративні кущі, ліани та ін. Усі перелічені препарати здатні пригнічувати іржу незалежно від культури. Якщо дієвість робочого розчину з кожною подальшою обробкою знижується, змініть основний препарат, але добриво та стимулятор лишайте ті самі.
Профілактика повторної появи симптомів іржі
Наскільки б якісно не проводилася обробка зеленого покрову з метою приглушення розвитку гриба, він обов’язково з’явиться знову, якщо цьому не запобігти. Тому профілактичні заходи - це не просто спосіб заспокоїти себе. Це - обов’язковий пункт, без якого обійтися не вийде.
- Для того, щоб бурі нарости на травинках невдовзі не з’явилися знову, ретельно вичісуйте газон після зимівлі;
- Після скарифікації навесні здійснюйте хімічну обробку лужків на подвір’ї та прилеглої до них території;
- Через тиждень після обробки ще раз здійсніть вичісування;
- Проводьте аерацію кілька разів за вегетативний сезон (як мінімум 2-3 рази).
Практичні поради від фахівців
Є низка опосередкованих заходів, які допоможуть підтримувати газон у відмінному стані. Люди, які знаються на тонкощах догляду за газонними травами, рекомендують не чекати явних ознак прогресування іржі. Якщо якась, навіть невелика ділянка має сумнівний вигляд, потрібно її ретельно прочесати, по можливості вистригти траву (навіть якщо це доведеться зробити вибірково, лише на кількох квадратних метрах). В жодному разі не можна зберігати на галявинах або поблизу них побутові відходи, особливо органічні. А щоб травосуміш демонструвала чудовий опір інфекціям, потрібно підживлювати газон комплексними добривами.