Перші і найважливіші весняні роботи на газоні

Як тільки пригріває сонечко і починає активно танути сніг, саме час оглянути свій газон. В першу чергу, зверніть увагу на ті місця, де сніг ще не розтанув - або через товстий його шар, або через те, що по снігу ходили і він злежався, або через переважну наявніть тіні. Розпушіть такі місця, дайте газону повітря. Зробіть так звану місцеву аерацію. В місцях, де вологи від танення снігу дуже багато, проколіть грунт вилами наскільки дозволяє промерзла земля. Ваша задача - зберегти вологу для газону і дати можливість рівномірно розтанути снігу, уникаючи при цьому заболочування!
Уважно придивіться до кожного квадратного метру газону - всілякі плями, плісняви, розрідження, почервоніння є ознаками хвороб. Хвороб газону багато, але найпоширеніші після зими - це снігова пліснява і доларова плямистість. Обидві вони грибкового походження, а це означає, що газон треба обробити фунгіцидом для газону. Треба зауважити, що важливо провести обробку одразу, як розтане сніг на газоні, а верхній шар ґрунту вбере в себе вологу. Оптимальна температура повітря не нижче +5 град. Цельсія. Популярним і дієвим препаратом для першої обробки газону є фунгіцид Максим. Рекомендуємо використовувати фунгіцид з прилипачем Ад'ювант А - він сприяє рівномірному розподіленню фунгіциду по траві, є провідником основного препарату до кореневої системи, посилює дію препарату.
Важливо: перед обробкою препаратом "Максим" рекомендовано прочісати газон, щоб видалити власне плісняву, розпушити та підняти спрілу траву, надати доступ повітря до ґрунту, прибрати опале листя і ламані гілки. Це можна зробити за допомогою віялових грабель або скаріфікатором.
Порада: Якщо на газоні розташовані клумби, то можна сумішшю Максим + Ад'ювант А обробити ґрунт під рослинами на клумбі, попередньо вичистивши поверхню. А якщо у вас використовується мульча, пролийте її розчином марганцовки або розчином із 1 частини 3% перекису водню і 5 частин 9% оцту. Змішати в темній ємності і настояти 4-5 днів в темному місці. Стакан настою розвести в 8 літрах води і пролити мульчу. При такій обробці РН ґрунту не змінюється, рослинам не шкодить, але землю знезаражує.
Після першої обробки фунгіцидом газону, почекайте тиждень - днів десять і потім можна його підживити! Слід пам'ятати, що підживлення є ефективнішим, коли газон проаерований. Аерація газону - це поверхневе розрізання грунту, щоб надати доступ кисню до кореневої системи трави, розм'якшити шар ґрунту, одночасно розділити розетки трави для розростання. Підживити газон можна весняними добривами. Зустрічаються рекомендації, де підживлювання газону ставлять першою процедурою, а обробку фунгіцидами другою. Але, якщо після зими є наявність грибкових захворювань, то підживлювання азотом і аерація буде тільки сприяти розмноженню хвороби, тому спершу викорінюємо хворобу, а потім підживлюємо. Підживити газон можна просто рівномірно розсипаючи гранули добрива по газону. Якщо вологи в ґрунті замало, після підживлювання газон треба пролити.
Ще одна важлива весняна процедура - підсів. Підсів можна робити впродовж усього сезону, але ж хочеться красивий свіженький газон отримати як можна скоріше, тому віднесемо цю процедуру до весняних. Зауважимо тільки, що підсіву передує стрижка газону. Тобто, після першої стрижки можна приступити до підсіву. Суміш трав для газону можна розсипати з піском або без. Висипаємо насіння в ємність з піском (приблизно на 1 кг насіння 2 кг піску). Добре перемішуємо до рівномірного розподілу насіння в піску. Якщо пісок сухий - змочуємо суміш з пульверізатора, тому що треба щоб пісок лежав на грунті і не розносився вітром. Розсипаємо пісок із насінням на газон розподіляючи його щильність за потребою. Зверху розсипаємо тонкий шар родючого грунту так, щоб він прикрив собою насіння. Після підсівання проливаємо газон по декілька годин кожного дня. В цей період по газону бажано не ходити, бо все газонне насіння буде у вас на взутті.
Порада: Якщо не можна уникнути ходіння по газону, підсівайте газон частинами. Підсівати газон краще після стрижки. За два-три тижні насіння зачепиться за землю і при наступній стрижці насіння не виб'ється з ґрунту колесами косарки.
Окремо зупинимося на процедурі першої весняної стрижки газону. Щоб газон "прокинувся" і був щильним і рівненьким, стригти треба в напрямках під прямим кутом, тобто рух косарки на одному і тому ж місці має бути двічі. Це важливо! Наскільки охайно буде проведена перша стрижка, настількі охайно буде виглядати ваш газон в наступному. Деякі господарі використовують скошену траву для виготовлення зеленого добрива - замочування трави і подальше її бродіння дає цінний склад мікроелементів, які вкрай необхідні на городинах і клумбах. Рідину з перепрілої трави розводять 1:10 і проливають ним ґрунт під рослинами, що дає потужне підживлювання! Але порада - не використовувайте для зеленого добрива траву з газону після першого покосу, адже вона може містити в собі грибкові захворювання після зими!
І наостанок, ще одна корисна весняна процедура на газоні - це профілактика проти мурах. Дуже часто на газоні утворюються мурашники, що, звісно, шкодить зовнішньому вигляду газону. Особливо полюбляють мурахи край газону, де він стикається з доріжкою або обмежувальною стрічкою. Для уникнення мурашників, просипте ці місця засобами від мурах.
Навесні газон потребує багато уваги, праці і води, але натомість, в сезон подарує вам м'якість, щильність, насичений колір!