Як захистити малину від Дідімелли або пурпурової плямистості
Яскраві ягоди, ніжний смак та неперевершений аромат – все це показові властивості малини! Крім того, вона дуже корисна при нежиті, бо має протизапальну дію, мало калорійна і з великою кількістю клітковини, що сприяє здоровому травленню. До речі, перші ягоди вживали ще в стародавньому світі, а сьогодні нараховується більше ніж двісті її сортів. Що стосується самих сприятливих кліматичних умов для розвитку рослини, то вони зафіксовані в Сполучених Штатах Америки. Але в Україні вона теж чудово приживається і дає багатий врожай при правильному догляді, відсутності захворювань та вмінні їх попереджувати.
Небезпечна загроза
На разі мова піде про дідімеллу або пурпурову плямистість. Хвороба швидко поширюється у вологій і прохолодній атмосфері, в непроріджених насадженнях, на кислих грунтах. Стебла покриваються плямами рожево- пурпурового кольору, потім стають сріблястими, переважно на початку літа. Вони швидко розпливаються, збільшуються в розмірах, їх важко не помітити. З часом розміри плям на стеблах зростають, вони об'єднуються і утворюють кільце навколо стебла. Плями стають темно-коричневими зі світлим центром, коли вони досягають розмірів 2 см або більше. На них формуються коричневі або чорні великі випуклості, які є місцями утворення пікнідальних спор. Ці пікноспори відіграють ключову роль у розповсюдженні інфекції по кущам малини протягом вегетаційного періоду. Поступово середина плям біліє, стебло тріскається і ламається. Крім ураження пагонів, це захворювання також з'являється на листках, утворюючи великі некротичні плями, а також впливає на бічні гілки та квітконоси. Особливо вразлива молода поросль ремонтантних та високорослих сортів. Вражаються також листя рожевими ляпками з темними крапками, черешки, кореневище і навіть бруньки, що пригнічує ріст.
Патоген зимує в уражених рослинах, навесні міцелій прокидається і активно поширюється, бо має високу ступінь живучості. Хвороба переноситься попелицями, жуками, галицями, що мешкають під корою, та іншими комахами. На вражених рослинах бруньки і листя опадають, ягідки стають дрібненькі, не солодкі, сухі, недорідні.
Майте на увазі! Не треба вносити надлишкові дози азотних добрив, бо це сприяє хворобливості. Збудником виступають спори грибів.
Розробіть захисні заходи!
Найсприятливіші умови для розмноження дідімелли малини, як і для багатьох інших грибкових хвороб, включають високу вологість, густі посадки та недостатню циркуляцію повітря. В першу чергу, купуйте виключно здорові саджанці з ознаками гарного розвитку не сприятливі до хвороби. Зверніть увагу на районовані сорти, грамотно підберіть ділянку. Дуже важлива комплексна агротехніка:
- Правильна підготовка грунту;
- Своєчасна та раціональна боротьба з густотою кущів, що провітрює малинники і забезпечує проникнення променів сонця;
- Негайне видалення пагонів, які вже уражені дідімеллою, і їх знищення;
- Сучасна боротьба зі шкідниками саду;
- Застосування фунгіцидів;
Під зиму на ділянці варто посіяти гірчицю, закласти соковиту вітамінну зелень в грунт, що знизить забур’янення, збереже воду, дасть можливість ефективно проникати повітряним масам. Для підвищення імунітету і пригнічення галиці треба дозовано закласти добрива. Навесні доцільний сульфат або хлорид амонію, восени – комплексне добриво (нітроамофоска). При активному розвитку плямистості до розпускання і на початку появи бруньок застосовують розчин Карбаміду (0,7 – 0,5 кг на відро води). Також корисно обробити насадження Бордоською одновідсотковою рідиною або 0,8-1% розчином Мідного купоросу.
У період ранньої вегетації, коли молоді пагони досягають висоти 15-25 см, перед початком цвітіння та після збору врожаю, рекомендовано обприскувати рослини 1% розчином Бордоської суміші або іншими мідьвмісними препаратами, такими як Медян Екстра, Купроксат, Чемпіон..
Ці фунгіциди є контактними профілактичними засобами. У разі виявлення ознак хвороби, більш ефективним буде використання препаратів з лікувальною дією, таких як Топаз, Хорус, Топсин-М, Фундазол.
Бажаємо вам щедрого врожаю та смачних ягід малини!