Як доглядати за ялівцем

Ялівець - вічнозелена рослина родини кипарисових, яка може створити дивовижні мініатюрні композиції на вашій прибудинковій території. Він не лише додає природного вигляду навколишньому оточенню, а й відзначається витонченою красою. Щоб ваші рослини залишались здоровими і гарними, їм потрібен правильний догляд. Далі в статті ми розглянемо кілька важливих порад, які допоможуть вам виростити ялівець і зберегти його привабливий зовнішній вигляд.
У садовому дизайні надзвичайно популярні різні види та сорти ялівцю. Ця рослина не тільки прикрашає ваш сад, але й насичує середовище фітонцидами, які допомагають дезінфікувати повітря, знищуючи хвороботворні мікроби. Він може жити дуже довго, від 50 до 200 років або навіть більше, залежно від умов середовища та виду. При правильному вирощуванні та догляді ялівець зможе радувати своїм виглядом протягом багатьох поколінь.
Ця хвойна культура має величезну різноманітність видів і може бути класифікована за формами та розмірами: чагарникові, деревоподібні, колоноподібні та низькорослі.
До популярних видів відносять:
- козацький;
- китайський;
- звичайний;
- горизонтальний;
- віргінський;
- лускатий;
- скельний.
Як виростити ялівець
Коренева система ялівця складається з основних та бічних коренів. Основний - прямий, довгий та товстий. Він проходить глибоко вниз і забезпечує рослині стабільність та поглиблене забезпечення вологи, поживних речовин. Бічні корені виходять з основного та розгалужуються в різних напрямках.
Ідеально підходять для висадки 3-4 річні саджанці. При купівлі потрібно уважно подивитись на хвою. Вона має бути зеленою, гнучкою та пружною. Якщо хвоя суха та тендітна, а також легко ламається, то такий саджанець краще не купувати.
Де краще посадити
Садити ялівець з відкритою кореневою системою можна восени чи навесні, а із закритою кореневою системою (у горщиках) – у будь-яку пору року. При виборі місця для посадки перевагу слід надавати відкритим сонячним ділянкам з глибоким заляганням грунтових вод.
До важких грунтів рекомендуємо додати земляну суміш, приготовлену з двох частин торфу, однієї частини дернової землі та однієї частини піску. При посадці ялівцю необхідно орієнтуватися по його кореневу систему. Посадкова яма має бути більшою в 2-3 рази, а в глибину повинна досягати 70 см. Ці вічнозелені рослини не виносять перезволоження, тому на дні потрібно розмістити дренажний шар. Для цього використовують каміння, щебінь, биту цеглу, гравій і зверху посипають незначним шаром піску. Важливо стежити, щоб коренева шийка була заглиблена, а не перебувала на рівні землі - інакше може статися загнивання.
Після висадки слід заповнити посадкову яму грунтовою сумішшю з родючого шару, компосту або перегною, піску і листової землі в рівних кількостях. Також перед посадкою обов'язково потрібно внести калійно-фосфорні добрива. Далі рослину слід рясно полити та замульчувати ділянку біля стовбура (посипати тирсою або шматочками соснової кори).
Як швидко росте ялівець
Швидкість росту може значно відрізнятися в залежності від виду рослини, але зазвичай ялівці ростуть повільно. Молоді кущики активно зростають в перші роки життя, але темпи росту можуть бути помітні лише через кілька років після посадки. Середній приріст становить приблизно 10-30 см на рік у відповідних умовах догляду. Більш старі ялівці зазвичай ростуть повільніше, їх річні темпи росту зменшуються.
Як доглядати за ялівцем
Догляд за ялівцем може бути невимушеним та приємним завданням. Ця рослина дуже невибаглива та гармонійно поєднується з іншими зеленими культурами. Вона не потребує частого зволоження ґрунту – достатньо кількох рясних поливів протягом місяця. Виключенням є саджанці, які повинні отримувати достатню кількість вологи, щонайменше раз на тиждень.
Ялівець погано переносить сухість повітря, тому для підтримки гарного вигляду хвої бажано проводити регулярне дощування (приблизно один раз на тиждень). Підживлюють ялівці двічі на рік: навесні кущі поливають розчином сечовини, а восени вносять калійно-фосфорні добрива. Рідкий гній для хвойний культур краще не використовувати. Молоді рослини потребують періодичного та не глибокого розпушування грунту.
Для кущів дуже важливі протигрибкові обробки. Їх слід проводити систематично до появи грибка. Для будь-якого виду ялівцю необхідно проводити обприскування фунгіцидами. Особливо це важливо робити після вологих, теплих днів та пізньої осені.
Як обрізати
До формування гарної крони ялівцю потрібно підходити з обережністю, особливо до різновидів, що повільно ростуть. Пам'ятайте, що рослина має природну красу та спробуйте зберегти її природні контури. Не обрізайте більше 1/3 загальної кількості гілок за один сезон. Занадто глибока обрізка може може призвести до стресу та хвороб рослини. Навесні або восени виконується санітарна чистка - видаляються сухі і пошкоджені гілки. Необхідно пам'ятати, що ефірна олія ялівцю може спричинити подразнення шкіри, тому при догляді за рослиною потрібно одягнути захисні засоби.
Як посадити ялівець з гілочки
Виберіть здорову, без ознак зараження шкідниками чи хворобами гілочку 10-15 см та зніміть хвою з нижньої частини. Підготуйте невеликий горщик з дренажними отворами та легкий поживний грунт.
- Зробіть косий зріз на нижній частині гілки і занурте її у підготовану ямку в грунті.
- Якщо у вас є стимулятор коренеутворення, обробіть їм зріз перед посадкою.
- Добре полийте землю, щоб забезпечити необхідну вологість.
- Накрийте горщик поліетиленовою плівкою або склянкою, щоб створити теплий і вологий мікроклімат.
- Вкорінення може зайняти від кількох тижнів до місяця. Під час цього процесу потрібно періодично знімати укриття для провітрювання та поливу. Після того, як з'являться нові корені, ви можете поступово адаптовувати рослину до звичайних умов, зменшуючи час її перебування під укриттям.
- Коли корені стануть досить довгими і міцними, пересадіть рослину в більший горщик для дорощування.
Ялівець чи туя?
Слід ретельно підбирати рослини, які найкраще відповідають вашим потребам. Наприклад, якщо вам необхідно створити живу огорожу, оптимальним вибором може бути туя, яка швидко росте і здатна зімкнути свої гілки достатньо щільно. Якщо у вас вже є кам'яна, бетонна або цегляна огорожа, яку ви хочете прикрасити за допомогою хвойних рослин, то ялівець може бути оптимальним варіантом для висадки.
Ялівці варто висаджувати, створюючи зелені об'єкти, які існуватимуть не одне століття. Наприклад, це може бути вибір для створення парку, оформлення центральної площі або інших місць, де не передбачається значних змін протягом багатьох десятиліть. Туя, незважаючи на свій швидкий зріст, також може пережити свого садівника, оскільки росте на одному місці близько 100 років. Проте, якщо ви не впевнені, що майбутні власники будуть цінувати хвойні насадження, варто розглянути вибір тую.
З екологічної точки зору, туя є більш стійкою до негативних умов. Тому її висаджують там, де ялівці можуть зазнати занепаду. Ялівці краще підходять для загальних місць, таких як сади на дачі або великі парки. При озелененні мегаполісів та прилеглих до промислових підприємств територій, вибір тую виявляється більш доцільним. І важливо пам'ятати, що в таких умовах рослині корисно регулярно поливати, щоб змивати пил із хвої.